sesja rodzinna

Sesja rodzinna to wydarzenie wyjątkowe. Nie tylko z uwagi na wspaniałą pamiątkę w postaci zdjęć, ale przede wszystkim jest to super okazja do wspólnej zabawy, zacieśniania więzi, przeżywania nietypowych i integrujących emocji. I tak, nie jest to zadanie łatwe, można by nawet rzec, że jest arcytrudne zarówno dla samych członków rodziny, jak i fotografa, ale może być naprawdę świetną zabawą! Bo tylko w ten sposób powstaną naturalne, niewymuszone kadry, które po wielu latach nadal będą wzruszały, bawiły i wywoływały ciepłe wspomnienia.

Jak sprawić, by sesja rodzinna nie była klapą? Czy jest złoty środek, który na pewno przyniesie oczekiwany efekt? Niestety nie. Jednak do każdej sesji tego typu należy odpowiednio się przygotować, zwłaszcza jeśli biorą w niej udział energiczne i rozbrykane kilkulatki. Kluczowymi zasadami są pozytywne nastawienie, uśmiech i morze cierpliwości. Co jeszcze? 

Fotograf, do którego mamy zaufanie

Fotograf, którego wybieramy na sesję rodzinną powinien budzić zaufanie wszystkich jej członków. Nadrzędną kwestią jest jego doświadczenie w realizacji tego typu zleceń, podejście do dzieci i umiejętność dostosowanie się do nietypowych – często ekstremalnych – warunków. Sesje z noworodkiem, sesje ciążowe, czy reportaże z porodu… każda z nich powinna być oparta na zaufaniu i otwarciu się na obecność oraz wszelkie wskazówki osoby fotografującej. Faktem jest, iż w czasie sesji rodzinnych, pomiędzy fotografem, a ich uczestnikami powstaje intymny i nietypowy rodzaj więzi, a sytuacje, których jest świadkiem są w normalnych okolicznościach przeznaczone tylko dla najbliższych. Dlatego powinna to być osoba elastyczna, która świetnie wpasuje się w otoczenie danej rodziny, a jednocześnie będzie cierpliwa, wyrozumiała i umiejąca zapanować nad wszystkimi elementami sesji.

Miejsce sesji rodzinnej

Najlepszym miejscem jest naturalne otoczenie osób biorących udział w sesji. Jest to gwarancją niewymuszonych, spontanicznych i swobodnych kadrów. Świetnie sprawdza się sesja we własnym mieszkaniu, na łonie natury oraz w innych miejscach, w których można stworzyć luźną atmosferę, a cała rodzina czuje się bezpiecznie. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest również fakt, iż własne mieszkanie jest naturalnym środowiskiem dzieci, więc ich zachowanie nie zmienia się nawet pod wpływem obecności fotografa.

Strój na sesję rodzinną

Żelazna zasada, to ubranie się w sposób niekrępujący ruchów i nieodbiegający od codziennego stylu. Oczywistym jest, że podczas sesji cała rodzina chciałaby wyglądać lepiej, niż zazwyczaj. Kobiety wykonują staranny makijaż i fryzurę, a mężczyźni zakładają dawno nie noszoną koszulę. Należy jednak pamiętać, żeby do sesji rodzinnej być ubranym, a nie przebranym, ponieważ przekłada się to zarówno na komfort i wygodę uczestników sesji, jak i jej efekty. Ciekawym pomysłem jest wybranie stroju w podobnej tonacji i kolorystyce, tak żeby wszystko idealnie ze sobą współgrało, a rezultat zachwycał estetyką.

Uśmiech i pozytywne nastawienie

I na koniec najważniejsze. Uśmiech i pozytywne nastawienie to podstawa udanej sesji rodzinnej. Niech dzieci szaleją, psy szczekają, rodzice rozmawiają ze sobą, przytulają się. Niech bawią się podczas pracy fotografa, który z całą pewnością uchwyci swoim obiektywem momenty, które pozostaną w pamięci na długie lata. Bo zdjęcia to jeden z najlepszych sposobów, by zatrzymać czas.