ślub kościelny w plenerze

Coraz więcej młodych par decyduje się na organizację ślubu w plenerze. O ile z organizacją ślubu cywilnego nie ma żadnych problemów, tak przy ślubie kościelnym w plenerze trzeba się nieźle nagimnastykować. Co zatem musimy zrobić, by nasz ślub kościelny w plenerze się odbył? Jakie kroki podjąć, by zorganizować taką uroczystość? Sprawdzamy!

Jeszcze kilka lat pary stawiały na tradycyjne ceremonie zaślubin w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i można zauważyć, że młode pary coraz częściej pragną oryginalności, czy ceremonii, która będzie zgodna z ich oczekiwaniami, czy marzeniami.

Problemów nie ma, gdy wybór pada na ślub cywilny, ponieważ już od dłuższego czasu można go zawrzeć w innym miejscu niż sala ślubów w budynku urzędu stanu cywilnego. I tak młodzi chętnie zawierają związek małżeński w ogrodzie sali weselnej, w której odbywać się będzie przyjęcie, na plaży, czy tuż nad brzegiem jeziora. A co w przypadku ślubu kościelnego? Czy uda nam się zorganizować ceremonię zaślubin poza murami kościoła? Czy możemy w ogóle marzyć o takim ślubie?

Ślub kościelny w plenerze – jak to dokładnie wygląda?

Teoretycznie ślub kościelny w plenerze jest możliwy do zorganizowania, ale w praktyce trzeba przyznać, że jest to rzadkość. Wszystko dlatego, że duchownych udzielających ślubu kościelnego obowiązuje Prawo Kanonicznie. Zgodnie z jego zapisami małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną powinno być zawarte w kościele parafialnym.

W innym kościele lub w kaplicy ceremonia może odbyć się tylko wtedy, gdy zostanie wydane zezwolenie ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Jednak warto wiedzieć, że są pewne odstępstwa od tych reguł i dotyczą one sytuacji, w których jedna ze stron sakramentu jest osobą nieochrzczoną. Wówczas miejsce ceremonii może być inne, niż wskazują to przepisy Prawa Kanonicznego. 

ślub w plenerze

Ślub kościelny w plenerze – formalności

Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze? Czy w ogóle jest to możliwe?! Jeśli zdecydujemy się na ślub kościelny w plenerze, to musimy zmierzyć się z pewnymi formalnościami. Na początku warto skierować się do proboszcza parafii, w której miałby się odbyć ślub. Oczywiście proboszcz będzie oczekiwał mocnych argumentów na to, by ślub kościelny odbył się w plenerze, a udzielenie mu odpowiedzi typy „będzie to spełnienie naszych marzeń” lub „marzy nam się oryginalny ślub” sprawi, że spotka nas odmowna decyzja. O wiele lepiej przedstawić miejsca, w których można by było taki ślub zorganizować, bo to daje większe szanse na to, by proboszcz wyrazi swoją zgodę.

Następnym etapem będzie przygotowanie wniosku do kurii z prośbą o ślub poza kościołem. Kodeks kanoniczny jasno mówi, że ślub kościelny może odbyć się tylko w miejscu, które zostało uświęcone. Zatem wybierając swoje propozycje, lepiej upewnić się, że faktycznie są to miejsca uświęcone, bo inaczej czeka nas wielkie rozczarowanie. Na pewno powodów do zmartwień nie będziemy mieli, gdy wybór padnie na kapliczkę lub jej okolice.

Ze znalezieniem odpowiedniej kapliczki nie powinno być jednak żadnych trudności, ponieważ na terenie całego kraju jest ich bardzo wiele. W samym województwie mazowieckim, jak i w okolicach Warszawy również czeka kilka propozycji. Pałac Mała Wieś, czy kapliczka w Radachówce to idealna opcja na organizację ślubu kościelnego w plenerze.