Wielu z nas myśli, że każda msza ślubna ma swój standardowy schemat i nikt z nas nie jest w stanie tego zmienić. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu na zgłębienie zagadnienia, by dojść do wniosku, że byliśmy w błędzie. Jak się okazuje, są pewne elementy, na które możemy mieć wpływ. I tak możemy nie tylko wybrać czytanie na ślub, czy psalm na ślub, ale również modlitwę wiernych.

Czym jest modlitwa wiernych na ślubie?

Modlitwa wiernych nazywana również modlitwą powszechną to nierozłączny element każdej mszy, w tym również nabożeństwa ślubnego. W takim razie kiedy modlitwa wiernych na ślubie jest wygłaszana? Na pewno msza powszechna będzie częścią Liturgii Słowa, ponieważ stanowi jej zakończenie jako odpowiedź zgromadzenia na usłyszane Boże Słowo.

Podczas gdy modlitwa powszechna ślubna jest wygłaszana przedstawia się Bogu w sposób uroczysty prośby ludu Bożego w różnych potrzebach. Cechą charakterystyczną modlitwy powszechnej w obrządku rzymskim jest jej duża zmienność. To, co możemy usłyszeć na modlitwie powszechnej na codziennej mszy różni się od tego, co zostanie wygłoszone na mszy w czasie ślubu. O czym dokładnie mowa?

Tradycyjna modlitwa powszechna składa się z czterech grup wezwań:

1. Wezwania w intencjach Kościoła.

2. Wezwania za władzę państwową i o zbawienie całego świat.

3. Wezwania za ludzi znajdujących się w trudnościach życiowych.

4. Wezwania w intencjach wspólnoty lokalnej.

Jednak ślubna msza jest nieco inna i to nie powinno nikogo dziwić, ponieważ w centrum uwagi są narzeczeni, którzy stoją przed ołtarzem, więc również kolejność wezwań się zmienia. Jak zatem wygląda modlitwa wiernych w dniu ślubu? Na pewno pierwszym wezwaniem należy modlić się za nowo poślubionych małżonków, którzy proszą o potrzebne łaski. Tutaj modlitwa wiernych dla nowożeńców może mieć nawet kilka wezwań, więc każda para może prosić dokładnie o to, czego najbardziej potrzebuje.

W kolejnej grupie wezwań można otoczyć modlitwą osoby, które mają trudności życiowe. Otaczamy modlitwą małżeństwa borykające się z problemami, czy rodziny, które nie mogą mieć potomstwa. Następna grupa wezwań to modlitwa za rządzących, aby kierowali się dobrem rodzin i za poszanowanie ludzkiego życia. Co więcej, to właśnie tutaj można też modlić się o dobre przygotowanie do małżeństwa narzeczonych. W ostatnio wezwaniu na ślubie modlić się należy za Kościół i chrześcijan.

Modlitwy wiernych na ślub – przykłady

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że można samodzielnie stworzyć modlitwę wiernych na ślub. Jednak nie jest to proste zadanie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Dlatego lepszym wyborem mogą okazać się gotowe propozycje, zwłaszcza że modlitwa wiernych na ślub przykłady ma całkiem liczne. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie całkiem sporo czasu, a przy okazji zyskamy pewność, że wszystko skończy się sukcesem.

Poniżej przykłady dwóch gotowych modlitw wiernych!

I wersja

Módlmy się za nowożeńców
(imię Panny Młodej) i (imię Pana Młodego)
aby Pan mógł im wzrastać we wzajemnej miłości
i mężnie stawiać czoła wszelkim trudnościom.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za rodziców, rodziny
i obecnych z nami gości nowożeńców,
aby dzisiejsza uroczystość
odnowiła w nich gorliwość wiary
i pragnienie pełnienia uczynków miłości.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za przygotowujących się
do sakramentu małżeństwa,
aby umacniali wzajemną miłość
poprzez wspólną modlitwę i szczere rozmowy.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za małżonków zmagających się
z emigracyjną rozłąką,
aby wytrwali w miłości
i duchowo zawsze byli bliską rodziną.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za biskupów i prezbiterów,
aby nieustannie wsłuchując się w słowa Chrystusa,
wskazywali wszystkim ludziom wartości dające prawdziwe szczęście.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za siebie wzajemnie,
abyśmy codziennymi wyborami
potwierdzali naszą miłość do Boga
i drugiego człowieka.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

II wersja

Módlmy się za nowych małżonków,
aby Chrystus obecny w ich życiu
umacniał ich miłość i napełniał ich radością.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się o pomnożenie ich wiary,
aby w jej świetle układali swoje życie.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się o ich zdrowie i pomyślność,
aby bez przeszkód wypełniali swoje zadania

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za wszystkich małżonków tutaj obecnych,
aby Duch Święty odnowił w nich łaskę sakramentu małżeństwa.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za młode małżeństwa,
które nie mają własnego mieszkania,
aby jak najprędzej znalazły się u siebie.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za rządzących,
aby przez mądre ustawy wspierali powstające rodziny.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za cały lud Boży,
aby wzrastał w liczbę i zasługi.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Jaką modlitwę wiernych wybrać na ślub?

Jeśli poświęcimy trochę czasu na sprawdzenie wszystkich przykładów, to szybko dojdziemy do wniosku, że modlitwa wiernych na ślub oferowana jest w wielu różnych formach. Która z nich będzie odpowiednia dla nas? Która modlitwa wiernych na ślub propozycje wykorzystać? Zadanie może wydać się bardzo problematyczne, ponieważ do wyboru pozostaje kilka możliwości. Jak w takim razie wybrać coś dla siebie? Na pewno nie należy działać pod wpływem impulsu, bo choć modlitwa wiernych przykłady na ślub oferuje liczne, to nie wszystkie muszą do nas pasować.

Dlatego o wiele lepiej wyjdziemy na tym, gdy wygospodarujemy trochę więcej czasu i sprawdzimy wszystkie dostępne propozycje. Wybór oczywiście powinien paść na to, co najbardziej nam odpowiada. Dopiero wtedy modlitwa powszechna ślub powinna być przez nas zaproponowana księdzu. Oczywiście możemy też postawić na wygodniejsze rozwiązanie, a to oznacza, że wybór pozostawimy księdzu, ale skoro został nam dany, to szkoda rezygnować z przywileju, zwłaszcza że cała msza nabierze bardziej osobistego charakteru.

Kto może czytać modlitwę wiernych?

Wielu z nas nie wie też, że piękna modlitwa wiernych na ślub może nie tylko czytana przez księdza, ale równie dobrze możemy postawić na kogoś z bliskich. W takim razie, zanim wybierzemy się do księdza, warto zastanowić się, komu nasza modlitwa wiernych ślubna z cytatami może być powierzona. Wybór z pewnością będzie szeroki, bo może to być ktoś z rodziny, z przyjaciół, czy nawet znajomych. Jedno jest pewne, jeśli zdecydujemy się na taki krok, to w ten sposób nasi bliscy będą mieli szansę na większe zaangażowanie w uroczystość, a całe przedsięwzięcie nabierze jeszcze bardziej osobistego charakteru.