Oczepiny przez wielu są uznawane za obowiązkowy element wesela. Czy ich organizacja to faktycznie dobry pomysł? A może to kicz, który powinno się powoli wyprowadzać z przyjęć weselnych? Sprawdzamy!

Skąd w ogóle wzięły się oczepiny?

Jeśli zgłębimy zagadnienie, to stwierdzimy, że oczepiny są bardzo starą tradycją weselną, a jej korzenie sięgają aż czasów słowiańskich. Dawnej oczepiny polegały na zdjęciu z głowy świeżo upieczonej mężatki panieńskiego wianka, ścięciu włosów oraz nałożenie na głowę tradycyjnego czepca wykonanego z białego płótna, który symbolizował kobiecość, niewinność i łagodność.

Czepiec oczywiście symbolizował przejście ze stanu wolnego w zamężny danej kobiety, a w czasie obrzędu również nie brakowało zabawy, czy muzyki.

oczepiny podczas wesela

Współczesne oczepiny

Współczesne oczepiny nie mają nic wspólnego z tradycyjnym obrzędem. Niektórzy nawet wskazują, że bliżej im do kiczu, niż do tradycji. A wszystko dlatego, że często organizowane są niesmaczne zabawy, które cieszą tylko podpitych gości, a trzeźwych najczęściej bulwersują.

Wystarczy sprawdzić najpopularniejsze zabawy oczepinowe, aby dojść do wniosku, że większość z nich podszyta jest wulgarnością i podtekstem seksualnym. Dlatego również wielu gości nie chce brać w nich udziału, ponieważ doskonale wiedzą, że mogą poczuć się poniżeni. Efekt tego jest taki, że w czasie oczepin na sali pozostaje bardzo mało osób, bo wiele nawet nie ma ochoty patrzeć na zabawy, które wcale nie są fajne.

Niektóre pary nawet rozważają wykreślenie oczepin z programu swojego wesela w obawie przed tym, co będzie się na nich działo. Jednak wcale tak nie musi być, ponieważ oczepiny mogą dostarczyć wszystkim dobrej zabawy, a jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu lepiej opracować ich przebieg.

Jak przygotować fajne oczepiny?

Jak w takim razie zabrać się za organizację oczepin bez kiczu? Na pewno przyda nam się wsparcie ze strony dobrego wodzireja. Dlatego, na początek warto poszukać kogoś, kto będzie w stanie zadziwić nas swoimi niebanalnymi pomysłami na fajne zabawy, a nie na takie, które zbulwersują gości. Oczepiny zorganizowane ze smakiem będą dobrze wyglądać na zdjęciach gdy obejrzymy ponownie nasz reportaż ślubny.

Wybór wodzireja, jak również zespołu weselnego, z którym współpracuje, nie powinien być przypadkowy, ponieważ godne zaufania są tylko te osoby, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Nie zapominajmy również o doświadczeniu. Im będzie ono bogatsze, tym będziemy mieli większe szanse na organizację fajnych oczepin, ponieważ doświadczony zespół weselny doskonale wie, jakie zabawy cieszą gości, a jakie nie, więc bazując na swoim doświadczeniu, będzie w stanie podsunąć nam kilka propozycji.

Oczywiście nie musimy od razu się na nie zgadzać. Warto na spokojnie sprawdzić wszystkie zabawy i wybrać takie, którym daleko od kiczu.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, żebyśmy sami przejrzeli, jakie są dostępne zabawy oczepinowe. Co więcej, wcale nie musimy ograniczać się tylko do tego, co podpowiada wyszukiwarka internetowa w danej kategorii. Warto również sprawdzić zabawy integracyjne na innych imprezach. Można któraś z nich natchnie nas do organizacji podobnej zabawy na swoim przyjęciu weselnym.