Ślub humanistyczny to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych ceremonii w kościele, czy w urzędzie stanie cywilnego. Jakie jest znaczenie ślubu humanistycznego? Jak wygląda przysięga? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia zaślubin ciesząca się sporym zainteresowaniem wśród osób, które nie chcą lub nie mogą mieć uroczystości o charakterze religijnym bądź cywilnym. Przysięga małżeńska ma charakter symboliczny, a ślub nie ma żadnej mocy prawnej. Dlatego idealnie nadaje się dla rozwodników, osób niewierzących, jak również osób o różnej narodowości. Poza tym ślub humanistyczny to również idealne rozwiązanie dla par homoseksualnych, które w Polsce nie mogą pozwolić sobie na tradycyjną ceremonię.

Ślub humanistyczny – znaczenie i symbolika

Ślub humanistyczny nie ma żadnej mocy prawnej, więc każda para, która decyduje się go zorganizować, robi to dla siebie. To ich sposób na celebrację i wyznanie sobie miłości, czy na to, by swoim szczęściem podzielić się z rodziną, przyjaciółmi, czy nawet znajomymi. To również sposób, by odbiec od utartych schematów, przytłaczających zasad i zobowiązań. Ma to niewątpliwie swoje plusy, ponieważ dzięki temu, to jak będzie wyglądała ceremonia, zależy tylko i wyłącznie od samych zainteresowanych.

Z pewnością taki ślub będzie bardzo fotogeniczny więc warto by taką ceremonię upamiętnił doświadczony i profesjonalny fotograf ślubny.

Ślub humanistyczny – przysięga

Najważniejszym elementem ślubu humanistycznego jest składanie przysięgi. To swoiste wyznanie miłości i obietnic, jakie ślubują sobie małżonkowie, więc warto dopilnować, by była wyjątkowa. Nie ma jednak jasno określonych zasad dotyczących formuły owej przysięgi, a więc to, co tego dnia wypowie każde z małżonków, zależy od nich, jak również od ich pomysłowości, czy uczuć.

Oczywiście można sięgnąć po gotowe wzory i przerobić je do swoich potrzeb, bo to na pewno ułatwi zadanie. Jednak wiadomo, że jeśli ktoś sam napisze taką przysięgę, to będzie ona bardziej autentyczna i taka „nasza”, więc warto poświęcić na to trochę czasu.