Nieodzownym dodatkiem stylizacji ślubnej panny młodej jest welon. Dlatego podczas przymiarek sukni przyszłe panny młode poszukują też idealnego dodatku na głowę. Tylko co dokładnie oznacza welon? Jaka jest jego symbolika? Odpowiadamy!

Welony ślubne – skąd wzięła się ta tradycja?

Welon ślubny to atrybut panny młodej, który wpinany jest we włosy dziewczynie, która wychodzi za mąż. Może to niektórych zdziwi, ale ten atrybut pojawia się w tradycji od bardzo dawna i pierwsze wzmianki o jego wykorzystaniu podobno pochodzą ze starożytności. Panna młoda miała nim zakrywać twarz, a po zawarciu małżeństwa, świeżo upieczony mąż mógł odsłonić go i zobaczyć żonę. Wszystko oczywiście po to, by przyszły małżonek nie odrzucił żony, jaką mu wybrano. W późniejszych tradycjach welon pojawiał się głównie jako element stroju, który ma chronić przed złymi zamiarami demonów.

Pojawia się również znaczenie welonu jako sposób na zatrzymanie panny młodej. Ten zwyczaj dotyczył głównie aranżowanych związków, w których przyszła panna młoda nie miała zbyt dużo do powiedzenia i musiała wyjść za mąż za tego, którego wybrała jej rodzina. Jednak im bliżej współczesności, tym jego znaczenie również się zmieniało. I tak welon ślubny, podobnie jak biel sukni ślubnej, zaczął symbolizować niewinność i dziewictwo.

Welon ślubny a jego symbolika współcześnie

Wiele panien młodych, które idą przed ołtarz, nie tylko współżyło już ze swoim partnerem, ale często z nim mieszka. Dlatego trudno w białym welonie doszukiwać się niewinności, czy dziewictwa. Bardziej sięga się po niego przez wzgląd na tradycję, więc nic dziwnego, że nadal pojawia się na głowach dziewczyn, które wychodzą za mąż.

Widząc tak duże zainteresowanie tym dodatkiem, salony próbują przebić się w coraz szerszym wyborze welonów ślubnych. I tak do wyboru pozostają nie tylko długie treny, ale również krótkie welony. Dzięki temu każda przyszła panna młoda jest w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie, jak również do swojej stylizacji.